6_icon

Dzień dobry Misiaczki w piątek!

Jesteśmy w temacie wynalazków, które zmieniają świat i bardzo ułatwiają ludziom codzienne życie. Mówiliśmy, że świat bardzo się zmienił po wynalezieniu żarówki i energii elektrycznej. Posłuchajcie wiersza:

„Król i jego elektryczni słudzy” Danuty Graj.

W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę –
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.                                                                                                                                               
Lecz, gdy brak prądu
– przyznaję z bólem –
zaraz przestaję
być wielkim królem.

Spróbujcie odgadnąć zagadki:

To urządzenie takie gorące
jakby nagrzane sierpniowym słońcem
służy wybornie do prasowania
twojej bielizny oraz ubrania
(żelazko)

Któż to taki, powiedz kto?
Kto choć bardzo lubi kurz
i choć dużo je, nie tyje
I ma zawsze smukłą szyję?
(odkurzacz)

Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,
możesz zasiąść przed nim z bratem
lub z kolegą i obejrzeć,
gdy ekranem swym zaświeci,
jakiś program, oczywiście ten dla dzieci
(telewizor)

Ta maszyna pracowita niesłychanie,
samodzielnie wykonuje całe pranie
trochę prądu, proszku odrobina,
a już pierze, płucze i wyżyma.
(pralka automatyczna)

Kochani, Wasze zabawki to też wynalazki, które z biegiem czasu są udoskonalane i nabierają innego wyglądu. Zobaczcie jakimi zabawkami bawiły się dzieci w dawnych czasach. Uwielbiana przez dziewczynki lalka Barbie została stworzona dopiero 62 lata temu, a klocki Lego mają też niecałe 100 lat (1934r.).

Galeria starych zabawek: Metalowe auto na pedały  Galeria starych zabawek: Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu Przedwojenne zabawki - Together Magazyn  Zabawki przedwojenne, które znów wracają | Marzeniedzieci.pl

Niezbyt starym wynalazkiem są też kredki, które pojawiły się na świecie w 1903 i stały się ulubionym przyborem do rysowania. Nawet wielcy artyści używają ich tworząc swoje dzieła, np. słynny malarz Pablo Picasso stworzył wiele rysunków używając właśnie kredek.

Ustanowiono nawet Dzień Kredki, który przypada 22 listopada czyli w najbliższą niedzielę. Mam zatem dla Was propozycję – wyjmijcie swoje kredki i narysujcie piękny obrazek na jaki temat chcecie. Ale najpierw nazwijcie wszystkie kolory kredek, które widzicie poniżej i policzcie je. Potem powiedzcie, która z kolei jest kredka pomarańczowa, a która jasnoróżowa?

Dla tych, którzy chcą zrobić coś więcej pomysł na zrobienie samodzielnego przybornika do kredek z rolki po papierze toaletowym:

  Przybornik na biurko - SuperKidRolki można oczywiście ozdobić papierem kolorowym, prezentowym, farbami lub wg innych, własnych pomysłów.

Nie zapomnijcie się poruszać!

Dla chętnych coś więcej: znajdz-intruza-nauka i technikaplątanina lampa,  slowa-rozpoczynajace-sie-na-T-bc

Jeśli wykonacie jakieś prace, poproście rodziców o przesłanie do nas.

Miłego weekendu, do zobaczenia w poniedziałek 😊

Powrót do aktualności
rysunek


Archiwum

rysunek